Už tradičně v poslední srpnovou sobotu se uskutečnil po jednadvacáté Mezinárodní vojenský výstup na Kriváň.

Organizátoři, ZVAZ VOJAKOV SLOVENSKÉ REPUBLIKY /ZVSR/ v čele s  prezidentem svazu plk. v. v. Ing. Tomášem Švecem pozvali tradiční partnery z VIŠEGRÁDSKÉ ČTYŘKY. Především spoluzakladatele výstupu SVAZ VOJÁKU Z POVOLÁNÍ AČR, za který se zúčastnila delegace ve složení předseda svazu pplk. v zál. Ing. Roman Doba, místopředseda plk. v. v. Ing. Kalivoda Jaroslav a Bc. Viceníková Štěpánka. Polskou armádu reprezentovala vedená panem plukovníkem Marianem Babuškou. Maďarskou armádu zastupovala delegace v čele s panem podplukovníkem Janos Czóvek . Zúčastnila se i delegace maďarských vojenských důchodců, kterou vedl pan Lajos Eskúdut Za vzdálenou Litvu se zúčastnil pan nadporučík v záloze Laimonas Jakas.

Nad celou akcí převzal záštitu NGŠ  OSSR genpor. Ing. Maxim, kterého zastupoval při celé akci první zástupce NGŠ genmjr. Ing. Macko.

27.8. 2016 v 8,00 účastníci výstupu zahájili tento položením květů u památníku padlých slovenských účastníků SNP na Štrbském plese. V tuto dobu již příslušníci vrcholových družstev se blížili k vrcholu Kriváně, aby tam účastníkům výstupu předali nejen Pamětní výstupní listy, ale aby řídili a organizovali celý výstup.

Organizátoři dobrou propagací výstupu, který jak vidno vstoupil do podvědomí turistů a návštěvníků Vysokých Tater, letos vytvořili nový rekord těch, kteří došli až na vrchol Kriváně a překonali dosavadní nejvyšší účast skoro o 300 osob. Výstupu se zúčastnilo 1.576 turistů a vojáků Slovenské armády. Jen počet vojáků byl větší než 280. Zatím co v minulosti přijeli jen ze čtyř posádek, v letošním roce to bylo z devíti. Nejstarší účastník výstupu měl 74 let a nejmladší „donesenec“ 11 měsíců.

Škoda je, že výstup byl poznamenám jedním vážným úrazem – zlomeninou kotníku turisty, pro kterého musel být vyslán vrtulník záchranné služby. Zraněný, žel přes veškeré upozornění organizátorů, si nezajistil turistické úrazové připojištění.

Organizátoři udržují jednu speciální tradici a to, že otevírají v den výstupu speciální poštovní stánek polní pošty s pamětním razítkem a korespondenčním lístkem, který je nejen hezkou vzpomínkou pro účastníky, ale i zároveň sběratelským šperkem pro filatelisty.

 Slavnostní vyhodnocení v areálu známého vojenského letoviska Tatranských Srubů u hotelu Granit kde byl ubytován štáb výstupu a část účastníků uskutečnil 28. 8. 2016 ve večerních hodinách plk. Ing. Švec.

Poděkoval účastníkům a zároveň je pozval na 22. ročník v roce 2017.

Všichni se už těšíme.

dscn4286

FOTO ZDE

Ing. Jaroslav Kalivoda